سیستم صوتی بورمستر در S کلاس جدید
۱۳۹۳-۰۴-۱۶

دیتر بورمستر آلمانی، که به عنوان خلاق­ترین طراح و متخصص سیستم­های صوتی در جهان شناخته می­شود، در رابطه با صدا و موسیقی میگوید: “موسیقی باید با کمترین تغییر به گوش شنونده برسد. ما این حق را نداریم تا ترجمه جدیدی از صدا و موسیقی به شنونده ارائه دهیم. به طور کلی باید گفت که هیچ کس یک جام شیشه ای را در مقابل یک تابلوی نقاشی قرار نمی­دهد.” کمپانی بورمستر از سال ۱۹۷۷، تجربه خود در موسیقی را با بالاترین کیفیت ممکن در اختیار دوست­داران موسیقی قرار داده است. هم اکنون متخصصان این کمپانی یک سیستم صوتی حرفه­ای سه بعدی فراگیر را برای کلاس S جدید طراحی کرده­اند که برای اولین بار در داخل یک خودرو مورد استفاده قرار می­گیرد.

صدای سه بعدی

سیستم فراگیر و سه بعدی بورمستر، نتیجه بکار گیری ۲۴ بلندگو با کیفیت بسیار بالا، ۲۴ آمپلی فایر مجزا و ترکیبی از تکنولوژی های آنالوگ و دیجیتال در تقویت کننده­ها است. مهندسان بورمستر برای ایجاد این صدای سه بعدی، دو بلندگو در سقف و یک بلندگو در قسمت بالایی کنترلر مرکزی خودرو تعبیه کرده­اند. با قرار دادن این بلندگو ها در سقف، الگوریتم ایجاد صدای سه بعدی در داخل کابین اتومبیل برای اولین بار در دنیا در کلاس S جدید معرفی شده است که نوآوری دیگری در تکنولوژی­های بی شمار نسل جدید این خودرو محسوب می­گردد.

صدایی برازنده کلاس S

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی سیستم صوتی برای کلاس S ، طراحی ظاهری ادوات سیستم صوتی آن بوده است تا در هماهنگی کامل با کیفیت و خط مشی طراحی داخل کابین باشد. در داخل خودرو، در قسمت مثلث مانند گوشه های درهای جلو خودرو و در قسمت پشت آینه­ها، توییترهایی نصب شده است که با روشن شدن سیستم صوتی، ۳۶۰ درجه چرخیده و ۱۰ میلی متر به جلو حرکت می­کنند تا صدای خروجی به سمت سرنشینان پخش گردد. زاویه قرارگیری این توییترها ، برای ارائه صدایی با بالاترین کیفیت ممکن تنظیم شده است. زمانی که حالت نور ملایم در داخل کابین فعال گردد، نورپردازی این توییترها به یکی از هفت رنگ ارائه شده قابل انتخاب توسط سرنشینان تغییر می­کند. این قابلیت همچنین برای دو بلندگو از ادوات صوتی نصب شده بر روی سقف نیز قابل انتخاب است تا در هماهنگی کامل با نورپردازی ملایم کابین در تاریکی شب باشد.