اهمیت استفاده از لاستیک زمستانه

۰۶ آذر, ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰

هر اتومبیلی در فصل زمستان، باید از لاستیکِ یخ‌شکن و یا زمستانه استفاده کند. به کمک این لاستیک‌ها، میزان چسبندگی با سطح جاده و خیابان حفظ می‌شود. متاسفانه بعضی از افراد به این نکته توجه نمی‌کنند و فکر می‌کنند لاستیکِ تابستانه در فصل زمستان نیز کارآیی دارد. در کشور ما فرهنگ‌سازی و بسترهای لازم برای این امکان، به وجود نیامده است.

دارندگان اتومبیل‌های سواری مرسدس بنز هم نمی‌توانند به‌راحتی با لاستیک‌های تابستانه در مسیرهای برفی، تردد کنند. سامانه‌های پایداری مانند ESP، بر اساس وجود چسبندگی بین لاستیک و سطح جاده عمل می‌کنند. اگر این چسبندگی وجود نداشته باشد، سامانه کارآیی لازم ندارد. برای ایجاد چسبندگی مناسب، نیاز به استفاده از لاستیک‌های زمستانه است. میخ دار بودن لاستیک‌ها نیز بستگی به منطقه‌ی مورداستفاده دارد. مردم کشورهای اروپایی که زمستان‌های سردی دارند، در ابتدای زمستان لاستیک‌هایشان را عوض می‌کنند.
درصورتی‌که سامانه‌ی الکترونیکی کنترل پایداری ESP فعال باشد و سطحِ مسیر لغزنده باشد، این سامانه به‌طور خودکار لغزندگی را برطرف می‌کند. همچنین باعثِ چرخشِ درجای لاستیک می‌شود و از حرکت اتومبیل به سمت جلو، جلوگیری می‌کند. پیشنهاد می‌شود سامانه‌ی ESP را به‌وسیله‌ی دکمه‌ی روی داشبورد و یا تنظیم‌های داخل کیلومترشمار، غیرفعال کنید.

اهمیت استفاده از لاستیک زمستانه