مرسدس بنز و بلاکچین، دست در دست هم

۰۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰

 

مرسدس بنز و بلاکچین، دست در دست هممرسدس بنز و بلاکچین

شاید وقتی نام یک کمپانی طراحی و تولید خودرو مثل مرسدس بنز در کنار یک فناوری خارق العاده و نو قرار بگیرد این سوال ذهن ما را مشغول کند که ربط مرسدس بنز و این فناوری چه میتواند باشد. شاید برای شما جالب باشد که یک کنفرانس علمی که مربوط فناوری های روز دیجیتالی است با حمایت مرسدس بنز برگزار شده باشد. قبل از هر چیز لازم است کمی بیش تر درباره بلاکچین صحبت کنیم. یک اختراع عجیب و محیر العقول که در آینده ای نزدیک اسم آن را بیش تر خواهید شنید. کسی که اولین بار ایده بلاکچین را مطرح کرد و به نوعی پدر این فناوری محسوب میشود، ساتوشی ناکاماتو نام دارد. او با فراهم کردن امکان توسعه اطلاعات دیجیتال توانست استخوان بندی فضای نت را بروزرسانی کند. البته این ایده ابتدا فقط در رابطه با پول دیجیتالی یا پول الکترونیکی تحت عنوان بیت کوین ظهور و بروز پیدا کرد اما بعد از گذشت مدتی، امکان توسعه این فناوری به زمینه های دیگر نیز فراهم گردید.

بلاکچین در واقع با غیر متمرکز سازی داده ها در یک شبکه زنجیره وار، و با توزیع داده ها در بلوک های مختلف به دنبال ایجاد یک انقلاب دیجیتالی در عرصه های مختلف است. این که نحوه عملکرد این فناوری چگونه است چیزی نیست که ما بخواهیم در این مقاله درباره اش گفت و گو کنیم بلکه صرفا میخواهیم از آثار و فواید این فناوری بیشتر برای شما بنویسیم تا علت پیگیری های مرسدس بنز در رابطه با این فناوری بیش تر برایتان هویدا شود.

مرسدس بنز و بلاکچین، دست در دست هم

بلاکچین چه گلی به سر مرسدس بنز میزند؟

کشور های مختلفی مثل آلمان، انگلیس و حتی امارات با تمرکز بر فناوری بلاکچین به دنبال تغییر محور معاملات و مبادلات مالی خود از وضع موجود به مبادلات مبتنی بر بلاکچین هستند. سرعت و امنیت دو مولفه ای هستند که در هر مبادله اقتصادی از هر چیز دیگری بیش تر مورد توجه هستند. اتفاقا بلاکچین با حذف واسطه ها و رمزنگاری قدرتمند این دو پارامتر را به حدی میرساند که هر کمپانی بزرگی به دنبال تعریف معاملات خود بر مبنای بلاکچین باشد. مرسدس بنز هم از این امر مستثنی نیست. هیچ چیز مهم از این نیست که شما تنها فردی باشید که بدون نظارت وکیل یا سازمان خاصی معامله کنید. استقلال در معامله با فناوری بلاکچین در دسترس خواهد بود. ضمن این که اطلاعات شده بعد از عملیات رمزنگاری در اختیار همه خواهد بود. البته خود افراد شبکه قابلیت دسترسی به آنها را ندارند چرا که کلید خصوصی این اطلاعات به دست شماست. این کلید یک عبارت چند کاراکتری طولانی است که بعد از گذر کردن از فرمول های مختلف تولید شده و تقریبا محال است که یک هکر بتواند به آن دست پیدا کند. پس اطمینان هدیه دیگری است که فناوری بلاکچین برای مرسدس بنز و دیگر کمپانی ها به ارمغان خواهد آورد.

هيجان آور است وقتی که متوجه میشویم میتوان با بکارگیری فناوری بلاکچین در انجام معاملات صرفه جویی کرد. علت اینجاست که شما به جای پرداخت دستمزد به دفاتر معتبر مالی، این هزینه را در جیب خود خواهید گذاشت. البته شاید تنها نگرانی مرسدس بنز همین نبودن شاهد بر روند انجام معامله باشد. ولی این آخر قصه نیست. دقت در مبادله خودکاری مثل معامله بر پایه بلاکچین به مراتب بالا تر از معاملات دیگر است.

شبکه زنجیره وار بلاکچین

چالش مرسدس بنز با بلاکچین ادامه دارد

علی رغم تمام این دستاورد هایی که شمرده شد، مرسدس بنز همچنان به فناوری بلاکچین صرفا به عنوان یک فناوری نو ظهور که در آینده میتواند او را یاری دهد، مینگرد. هنوز اعتماد صد در صد نسبت به فناوری بلاکچین ایجاد نشده و حتی به لحاظ سرعت در انجام معاملات خیلی جای کار بیش تر وجود دارد. اغلب بلاکچین ها تنها قادر هستند تعداد محدودی معامله اقتصادی را به طور هم زمان و موازی انجام دهند. این در حالی است که مرسدس بنز به ظرفیت بیش تری نیازمند است. ضمن این که برای رمزنگاری، محاسبه، توزیع داده ها و تامین امنیت معاملات در سیستم بلاکچین به انرژی زیادی نیاز است که در حال حاضر اصلا بهینه نیست. چیزی که میتوان به اطمینان نسبی از آن سخن گفت فراگیری این فناوری تا چند سال آینده در تمام جهان است. به محض این که این کم و کاستی ها جبران شود مرسدس بنز جزو اولین کمپانی هایی خواهد بود که در معاملات خود از این فناوری بهره گیرد. باید منتظر بود و دید بالاخره چه زمانی مهندسین کامپیوتر، بلاکچین را از حالت کنونی به وضعیت مطلوب، بهینه سازی خواهند کرد.