50 سال تجربه مرسدس بنز در تحلیل تصادفات

۰۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷

معیار مرسدس بنز "واقعیت" است:

تیم متخصصان بررسی تصادف مرسدس بنز با بهره گیری از تجربه 50 ساله خود در زمینه ی بررسی تصادفات شدید شامل تمامی خودروهای حال حاضر که ستاره‌ی سه پر این شرکت را حمل می کنند، مدل های پیشرفته و به روز این شرکت را طراحی می کنند.

گروه تحقیقاتی مرسدس بنز در سال 1969 تاسیس شد و در حال حاضر یکی از با سابقه ترین گروه های اینچنینی در دنیای صنعت خودروسازی است. از زمان تاسیس این گروه، حدود 4700 تصادف خودرو را بررسی و بازسازی کرده اند. طبق گفته‌ی پرفسور رودولفو شونبرگ، مدیر مرکز امنیت خودرو، پایداری عملکرد و حفاظت از خوردگی بدنه در مرسدس بنز، برنامه ی جامع این شرکت در زمینه ی امنیت خودرو طبق دو هدف پیش می رود. فلسفه‌ی این نقشه و برنامه، "امنیت در زندگی حقیقی" است. علاوه بر شبیه سازی و تست تصادف، اتفاقی که در تصادفات واقعی رخ می دهد بسیار برای ما مهم است. گروه تحقیقاتی ما از این تصادفات واقعی بینش و آگاهی زیادی دریافت می کند.

 

گروه بررسی تصادف

 

بازسازی اصولی تصادفات توسط مرسدس بنز:

گروه بررسی تصادف مرسدس بنز در مطالعه و بررسی اصولی تصادفات 50 سال تجربه دارند. به لطف همکاری با یکی از بخش های داخلی (Baden-Württemberg )، گزارشات تصادفات مرسدس بنز و اسمارت که در محدوده 200 کیلومتری Sindelfingen رخ می دهند توسط پلیس به ما منتقل می شود. سپس این گروه کار خود را برای بررسی تصادف در یک کارگاه شروع خواهد کرد. در مرحله‌ی بعد، صحنه ی تصادف بازسازی خواهد شد. حتی اگر فقط یک خودرو در تصادف آسیب دیده باشد نیز این کار انجام خواهد شد. پس از جمع آوری تمامی اطلاعات، بازسازی اصولی صحنه شروع می شود. در پایان، نتایج حاصل شده با اطلاعات سایر تصادفات مقایسه می شود. با این کار، طراحان و سازندگان خودرو دید مناسبی را از الگوهای تصادفات در طول زمان به دست می آورند و بینش خوبی را در طراحی و ساخت سیستم های امنیتی خودرو کسب می کنند. همچنین به منظور حفظ انصاف، عدالت و بی طرفی، این گروه تحقیقاتی در بررسی تصادفات و بیان نظرات فنی به هیچ وجه برای حزب ها و گروه های مختلف جبهه گیری نخواهند کرد.

 

یافته های گروه تحقیقاتی مرسدس بنز در تصادفات واقعی:

تمامی افرادی که از جاده برای رفت وآمد استفاده می کنند از مزایایی که به سختی توسط این گروه به دست آمده اند بهره می برند. تعداد زیادی از پیشرفت های مرسدس بنز در زمینه ی ایمنی خودرو بر اساس اطلاعات کسب شده توسط همین گروه ایجاد شده اند. تکنولوژی هایی مانند ESP، ایربگ شیشه و PRE-SAFE از جمله همین پیشرفت های به دست آمده بر اساس تحلیل تصادفات واقعی است. همچنین، نتایج به دست آمده به منظور گسترش روش ها و استانداردهای عمل محور نیز استفاده شده اند. تست تصادف آفست که برای اولین بار در سال 1973 اجرا شد نمونه ای از این روش هاست. این نوع تست بر اساس این درک پایه ریزی شده است که در حدود سه چهارم تصادفات از رو به رو، قسمت کناری خودروها با هم برخورد می کنند. تست تصادف از روبرو با سرعت 55 کیلومتر بر ساعت، شامل برخورد 40 درصد خودرو با یک مانع محکم، برای مدت زیادی یکی از سخت ترین تست ها برای بدنه ی خودرو محسوب می شد و محصولات مرسدس بنز نیز شامل این خودروها بودند. پس از آن، این مانع سخت با نوع انعطاف پذیر تعویض شد. دلیل این کار، رسیدن به این نتیجه بود که این مانع جدید تصادفات را به شکل بهتری بازسازی می کند. گروه بررسی تصادفات مرسدس بنز با داشتن همکارانی در چندین کشور مثل هند و چین به صورت بین المللی نیز فعالیت می کند. محققان تصادف در آسیای دور از مزایای کارشناسی های تصادف  Sindelfingen بهره می برند. آن ها با کمک عینک های واقعیت افزوده می توانند یادداشت ها را با همکاران به صورت مستقیم و سریع مقایسه کنند و حتی اگر متخصصان آلمانی گروه تحقیقات در سایت نباشند نیز می توانند یک آنالیز مشترک را هدایت و اجرا کنند.

 

طراحی داخلی مرسدس بنز:

در اواخر سال 1960، زمانی که گروه مرسدس بنز فعالیت تحلیل اصولی تصادفات را شروع کرد، بیشتر تمرکز متخصصان بر نکات ایمنی داخل خودرو بود. اگرچه در آن زمان کمربندهای ایمنی برای خودروهای سدان این شرکت موجود بود، استفاده از آن ها بسیار محدود بود که عواقبی را نیز به همراه داشت. یکی از این عواقب، ایجاد آسیب هایی در قسمت جمجمه سرنشینان خودرو از طریق برخورد به فرمان، داشبورد یا شیشه به خصوص در ردیف جلویی بود. همین موارد باعث شد تا متخصصان ایمنی مرسدس بنز تمرکز خود را بر نقاط حساسی که احتمال برخورد بدن انسان با آن ها وجود دارد قرار دهند و پیشنهادهایی را برای طراحی مجدد و بهینه قسمت هایی مانند دستگیره ها، داشبورد و اهرم تعویض دنده ارائه کنند. از آن موقع به بعد، مواد اولیه ساخت داشبورد و پنل های تریم داخلی نیز مطابق با استانداردهای ایمنی سرنشینان ساخته شد. مهندسان خودرو در این شرکت نیز مواد اولیه جاذب انرژی را به دیگر نوع مواد ترجیح داده اند.

 

گروه بررسی تصادف

 

استخوان بندی محصولات مرسدس بنز:

استحکام بدنه‌ی خارجی محصولات مرسدس بنز در دومین درجه‌ی اهمیت برای متخصصان ایمنی و تحلیلگران تصادف این شرکت قرار دارد. در طول بازسازی صحنه و فضای تصادف توسط کارشناسان مرسدس بنز، این نتیجه به دست آمد که در اکثر تصادفات، قسمت جلویی خودروها به صورت نامتقارن آسیب می بیند و بیشتر فشار برخورد فقط به یک طرف خودرو وارد می شود.

 

 

متخصصان به این نوع تصادف "فشار آفست(یک طرفه)" می گویند. این نتایج برای مهندسی و صنعت خودروسازی فواید زیادی را داشته است. طبق قانون تست رسمی تصادفات، خودرو باید با تمام قسمت جلویی به یک مانع یا دیوار برخورد کند. با این حال، این گروه خودروسازی با بیان اینکه این روش شباهت چندانی با تصادفات واقعی ندارد نقشه ی متفاوت خود را پیاده کرده است. بر اساس داده های بدست آمده از بررسی تصادفات، مهندسان مرسدس بنز در سال 1974 اولین تست تصادف آفست را اجرا کردند و مطابق با اطلاعات آن تست، طرح مناسبی را پیشنهاد کردند. در این طرح، مونتاژ قسمت جلویی خودرو به صورت دوشاخه صورت می‌گرفت و در برابر فشارهای وارده شدید نیز مقاوم می شد. این نمونه برای اولین بار بر روی مدل اس-کلاس با شماره شاسی W126  در سال 1979 تعبیه شد تا از تست تصادف آفست سربلند خارج شود.

 

روند تست های مرسدس بنز:

پس از گذشت چندین سال، تحقیقات مستمر این گروه موجب دستیابی به نتایجی در حوزه‌ی اصلاحات خودرو شد. بر اساس این نتایج، مرسدس بنز تست آفست را با استفاده از مانع انعطاف پذیر اجرا کرد. یک قطعه آلومینیومی به عنوان نقطه ی برخورد با خودروی مقابل استفاده می شود. از این طریق و برخلاف استفاده از مانع های ثابت و جامد، آنالیز واقعی رفتار انعطاف پذیری بدنه‌ی خودرو نیز ممکن می شود.

امروزه، برای تمامی خودروسازان اروپایی ضروری است تا قبل از خارج کردن محصول از کارخانه، خودروهای خود را با تست آفستی که مرسدس بنز طراحی کرده است امتحان کنند. این موضوع یکی از بندهای قانون NCAP دستورالعمل تست اروپا نیز است.(برنامه‌ی ارزیابی خودروهای جدید)

 

ایربگ‌های شیشه و جانبی مرسدس بنز:

تجربه‌ی چندین ساله مرسدس بنز در زمینه ی ایمنی خودرو تاثیر جامع و زیادی را به همراه داشته است. از سال 1998 به بعد، کارشناسان تصادف گزارشات خوبی را منتقل کرده اند. در مدت دو دهه‌ی گذشته، خطرهای جدی و کشنده آسیب های ایجاد شده در تصادفات رو به رو بطور چشمگیری کاهش یافته اند.

آسیب های کشنده‌ ایجاد شده در سرنشینانی که از کمربند استفاده می کنند فقط در تصادفات بسیار شدید رخ می دهند. در نتیجه، اصل فشار یک طرفه مورد توجه سازندگان قطعات ایمنی خودرو قرار گرفت. درصد آسیب دیدگی های حاصل از این نوع تصادفات از سال 1990 به مرور کاهش یافت.