مرسدس بنز در ساخت برترین‌ گیربکس‌های جهان همواره پیشتاز است

۰۸ فروردین, ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰

گیربکس مرسدس بنز با انتخاب دقیق دنده، زمان کوتاه تعویض، بدون کوچکترین اختلال در سواری و عملکرد بهینه یکی از دقیق‌ترین سیستم‌های انتقال قدرت در جهان است. موتورها و سیستم انتقال قدرت کاملا مطابق با عناصر الکترونیکی تعبیه شده است. نمونه‌های گیربکس مرسدس بنز طیف گسترده‌ای از انواع مکانیکی تا خودکار از 500 تا 3300 نیوتون بر متر را ارائه می‌دهد. بسته به برنامه، طیف گسترده‌ای از سیستم‌های انتقال قدرت می‌تواند با هم ترکیب شود و سواری ایده‌آلی را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

گیربکس مرسدس بنز 50 ساله شد

در سری مدل‌های W111 و W112 با نام Premiere مربوط به سال 1961، نقطه عطفی را در تولید سیستم‌های انتقال قدرت شاهدیم. مرسدس بنز همواره در این زمینه پیشتاز بوده است. سیستمی که نتیجه سال‎‌ها نوآوری است و  برترین‌های گیربکس اتوماتیک تعویض دنده را به بازار عرضه میکند. بروشوری که سال 1961 با عنوان "بهترین تجربه رانندگی" منتشر شد، خبر از اولین گیربکس اتوماتی میدهد که توسط مرسدس بنز به بازار عرضه شده است. این گیربکس پس از چندین سال کار و تلاش بر روی توسعه سیستم‌های کلاچ اتومات در نهایت جواب میدهد و آوریل 1961 برای اولین بار نمایش قدرت گیربکس اتومات مرسدس بنز، جهان خودروسازی را متحول می‌کند. زمانی که مدل Seb 220 از سری 111، به بازار عرضه شد، گزینه گیربکس اتومات، آپشن محسوب میشد و انتخاب آن اختیاری بود. جعبه دنده اتومات استاندارد در مدل بعدی مرسدس بنز SE300 هم وجود داشت. داستان گیربکس‌ اتومات مرسدس بنز، داستان 125 سال تلاش برای ارائه بهترینهای صنعت خودرو است.

اولین تلاشها برای ساخت گیربکس اتومات مرسدس بنز

مرسدس بنز از سالهای ابتدایی تولید اتومبیل به دنبال یافتن راهی بود که بتواند سیستم گیربکس را اتومات کند. یک عامل ثابت در طول تاریخ باعث میشد که این شرکت تحقیق و توسعه در زمینه سیستمهای انتقال قدرت را متوقف نکند آن هم شخصیتی است که گیربکس به اتومبیل میدهد. مهندسان همواره تلاش میکنند که نه تنها ابزاری بسازند تا کارها را ساده کند بلکه به طور مستمر برای متناسب شدن این ابزارها با شرایط بشر تلاش کنند. این تلاشها به جایی رسید که به جای مبدل گشتاور، گیربکس جدید دارای یک کلاچ استارت هیدرولیکی شد. مزیتی که با کاهش اتلاف انرژی همراه بود. سیستم دندهای سیار چهار سرعته ثانویه‌ای شامل سه کلاچ با چند دیسک و سه ترمز باند تعبیه شد.

پیشرفت گیربکس اتومات مرسدس بنز در 20 سال اخیر

پیشرفت گام به گام سیستم‎‌های انتقال قدرت از زمان تولید تا اوایل سال 2000 با آزمون و خطاهای بسیاری همراه بود. سال 2003 بود که اولین جعبه دنده اتوماتیک هفت سرعته برای اتومبیل‌های سواری 7G-TRONIC تولید شد. در ابتدا این جعبه دنده به عنوان یکی از ویژگی‌های استاندارد برای مدلهای E 500 (W 211) ، S 430 و S 500 (W 220) ، CL 500 (C 215) و SL 500 (R 230) معرفی و جایگزین گیربکسهای پنج دنده سابق شد. این سیستم انتقال قدرت، علاوه بر کاهش قابل ملاحضه‌ای که در مصرف سوخت و عملکرد تعویض دنده داشت. سیستم دنده سریعتر و نرمتر کار میکرد و نسبت به سیستم اتومات قبلی کارآمدتر بود. بنز 2003 بار دیگر پیشتازی این برند را در تولید اتومبیلهای پیشتاز برجسته کرد.

نسل پنجم گیربکس اتومات مرسدس بنز

نسل پنجم گیربکس اتوماتیک برند مرسدس 7G-TRONIC که برای گشتاور مداوم 700 متر نیوتن است. محبوبیت گیربکس اتوماتیک همزمان با تکامل فنی آن توسعه یافت. تا سال 2004 ، گیربکس اتوماتیک برای کلاس S استاندارد بود ، در حالی که حدود 88 درصد از مشتریان کلاس E، خودروهای خود را با گیربکس اتوماتیک سفارش می دادند و سهم مربوط به کلاس C حدود 65 درصد بود.

گزینه هفت سرعته دیگر ،جعبه دنده ابتکاری 7 سرعته اسپرت AMG SPEEDSHIFT MCT بود که به طور مشترک توسط مهندسان برند AMG و مرسدس بنز ساخته شد. این سیستم اولین بار در SL 63 AMG (R 230) به کار رفت که در آوریل 2008 به بازار عرضه شد. این گیربکس به جای مبدل گشتاور معمولی، از یک کلاچ کوچک و منعطف استفاده می کرد. در رابطه با عملکردهای دو کلاچ و RACE START ، اتصال مستقیم به سیستم انتقال قدرت، باعث ایجاد تجربههای جدید در رانندگی شد. حس پویایی و سبکی حین رانندگی را با این سری از تولیدات مرسدس بنز میتوانستید حس کنید. سیستم MCT به معنای سیستم چند کلاچ بود و اشاره به نقش تعیین کننده کلاچ در سیستم انتقال قدرت داشت. این سیستم انتقال قدرت پیشرفته برای مقادیر گشتاور بالا و حداکثر دور موتور تا 7200 دور در دقیقه طراحی شده است. با استفاده از ماده سبک منیزیم وزن بسیار کم 80 کیلوگرمی سیستم نیز مزیت قابل توجهی بود.

گیربکس اتومات مرسدس بنز ECO

در سال 2010 مرسدس بنز جعبه دنده 7 سرعته اتوماتیک 7G-TRONIC PLUS را در نسل جدید CL-Class  (مدل سری 216) ارائه داد. این سیستم انتقال قدرت، راحت تر ، سریع و اقتصادی از نسل اول 7G-TRONIC کار می کرد. بهره وری آن با معیارهایی مانند اتصال موتور که باعث کاهش بیشتر لغزش مبدل و کاهش اصطکاک دنده به میزان قابل توجهی می شود ، بهینه شد. نوآوری های مختلف باعث شد که هنگام حرکت خودرو در حالت ECO ، دور موتور کاهش یابد و سهم مهمی در کاهش مصرف سوخت داشته باشد.

نوآورانه و خلاقیت را در جعبه دنده اتوماتیک خودرو‌های F 800 Style در سال 2010 می‌توان یافت: در نسخه هیبریدی که پرچمدار جدیدترین فناوری روز دنیاست، مهندسان مرسدس بنز ، ماژول هیبریدی با گشتاور بالا را با حدود 80 کیلووات( 109 اسب بخار)  ادغام کرده اند در محفظه گیربکس 7 سرعته اتوماتیک 7G-TRONIC قرار دارند. با این روش، مرسدس بنز با جسارت سنت‌های دیرینه این برند در زمینه مهارت های فنی ساخت دنده اتوماتیک را پیش می برد و امروزه برترینهای سیستم انتقال قدرت را با رویکرد انطباق با موتورهای هیبریدی پلاگین پیش میبرد.