معرفی موتور قدرتمند مرسدس بنز AMG

۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۸

معرفی موتور قدرتمند مرسدس بنز AMG

مدت‌هاست که موتورهای قدرتمند هشت سیلندر V شکل در مرسدس بنز AMG یکی از بهترین موتورها هستند. کریستین اندرل به عنوان سرپرست پیشرانه مرسدس AMG می‌گوید: با موتور توربو هشت سیلندر V شکل 4 لیتری ما به شما یک موتور جذاب ورزشی و پر قدرت را ارائه می‌دهیم که با توجه به معیارهای متعدد به عنوان قدم بعدی ما در رسیدن به حداکثر بازدهی می‌باشد. در ادامه با هم مزایای این موتور پرقدرت را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

در مورد مزایای چیدمان این موتور باید گفت ابعاد فشرده این موتور حجم کمتری هنگام نصب به خود اختصاص می‌دهد، همچنین باعث توزیع بهینه وزن در بین محورهای جلو و عقب خودرو می‌شود. قسمت داخلی موتور که شکل v  است ، تامین هوای تازه برای هر دو توربوشارژ و اگزوز را به عهده دارد. سوپاپ‌های دفع با تنظیم الکترونیکی، عکس العمل سریع و خوبی را از خود نشان می‌دهند. حداکثر فشار شارژ، 2/1 بار است و توربوشارژها می‌توانند به حداکثر سرعت 000/186 دور در دقیقه برسند. برای احتراق، 5/1 برابر بیشتر اتم اکسیژن مورد نیاز است برای یک موتور توربو تا یک موتور معمولی.

مطلب بعدی که در مورد موتورهای توربو هشت سیلندر V شکل اهمیت دارد، روانکاری مخزن خشک است به منظور افزایش شتاب جانبی. این مسئله یعنی روانکاری مخزن خشک باعث می‌شود، موتور با حجم کمتری و مرکز ثقل نزدیک‌تر به زمین قرار بگیرد. این مورد یک ویژگی ایده‌آل برای ماشین‌های اسپرت است که دارای تحرک جانبی زیادی هستند. روانکاری مخزن خشک علاوه بر افزایش چالاکی، چابکی و شتاب خودرو باعث مصرف بهینه روغن نیز می‌شود. این مورد از طریق استخراج روغن از میل لنگ‌ها میسر می‌شود حتی در سرعت‌های بالا در پیچ‌ها. بنابراین، M178 که در طراحی داخلی AMG نامیده می‌شود، اولین موتور اتومبیل اسپرت در دنیاست که دارای قسمت داخلی V شکل به همراه روانکاری مخزن خشک است. موتور AMG V8 دارای وزن خالص 209 کیلوگرم است که به عنوان سبک‌ترین موتور در بخش رقابتی است.

اگر بخواهیم عملکرد AMG M178 را در بخش مسابقات بررسی کنیم باید بگوییم این موتور به عنوان اولین عضو از خانواده موتورهای Blue Direct است که دارای قدرت و عملکرد بسیار قابل قبولی است. این موتور دارای صدا و غرش بی‌نظیر، عکس العمل فوری و قدرت کششی بالایی برخوردار است. منحنی گشتاور این موتور نشان دهنده قابلیت رانندگی بالاست که نشان از قدرت بالای موتور دارد.

شعار مرسدس بنز؛ هر نفر، یک موتور

موتور توربو هشت سیلندر V شکل 4 لیتری بر اساس شعار "هر نفر، یک موتور" طراحی شده است. در واقع این جمله تنها یک شعار نیست بلکه یک اصل برای طراحی است. در کارگاه موتور AMG این موتور با در نظر گرفتن سخت‌ترین استانداردهای کفی ساخته شده است. امضای تکنسین AMG بر روی صفحه موتور AMG نشان دهنده ساخت و طراحی انحصاری این موتور است. این مطلب گواه کیفیت بالای این نوع موتور است که شما را از مسابقات اتومبیلرانی می‌تواند به مسابقات فرمول 1 برساند.

 

در انتها به ویژگی‌های این موتور به صورت اختصار و موردی اشاره خواهیم کرد که عبارت است از:

 

· تولید حداکثر قدرت تا 720 اسب بخار و 800 نیوتون متر گشتاور

· بهره‌گیری از میل  لنگ تخته به جای میل لنگ ضربدری که باعث افزایش دور موتور و در نتیجه صدای بهتر موتور و قدرت بالاتر است

· شتاب صفر تا صد این موتور برابر با 2/3 ثانیه است

· برای این موتور حداکثر سرعتی که در نظر گرفته شده است برابر با 325 کیلومتر بر ساعت است

· به منظور سبک سازی این خودرو، از فیبر کربن استفاده شده است

· این موتور بسیار سبک وزن و با پوششی از جنس نانو است که باعث کاهش اصطکاک و هدررفت انرژی می‌شود

· مرکز ثقل نزدیک‌تر موتور به زمین باعث فشرده شدن و جمع و جور شدن موتور می‌شود

در انتها باید گفت مرسدس بنز به عنوان یکی از بزرگترین و خاص‌ترین برندهای خودروسازی دنیا محسوب می‌شود که در اکثر موارد طرح‌های ماندگاری از خود به جای گذاشته است که خیلی از این طرح‌ها در تعداد کم و بعضا به تعداد کمتر از 200 دستگاه تولید شده‌اند. این خودروها که معمولا به صورت نسخه نامحدود تولید می‌شوند که اصطلاحا به آن‌ها Limited Edition گفته می‌شود، پس از گذشت مدت زمانی به عنوان یک اثر گرانقیمت شناخته شده و دارای قیمت بالایی خواهند شد و به نوعی قیمت گذاری برای آن‌ها خیلی سخت خواهد شد. این مطلب به خصوص برای افرادی که تحت عنوان کلکسیونر فعالیت می‌کنند، اهمیت ویژه‌ای دارد.