شرکت ستاره ایران

نماینده رسمی مرسدس بنز در ایران

نماینده رسمی مرسدس بنز در ایران

اخبار و رویدادها

مطالب مرتبط

مراسم اهدای جایزه‌ی جهانی لوروس

کانسپت EQT

حس آزادی با وی کلاس

جایزه مسابقه کاپ مرسدس بنز

فرایند طراحی

فرایند طراحی7

از ایده اولیه تا خودروی کامل

طراحی‌های نوآورانه و وجود توجه ویژه به جزییات از جمله ویژگی‌های مهم کار هر طراح شمرده می‌شوند. روند پیشرفت طراحی و تولید یک خودرو از ایده‌ی اولیه و تصویب آن تا شکل‌گیری نهایی خودرو در طول یک دوره‌ی چند ساله اتفاق می‌افند؛ در این دوره گروه‌های طراحی و تولید در کنار هم گام به گام تا رسیدن به تولید نهایی پیش می‌روند. گروه طراحی به تدریج مطالعات متعددی در زمینه‌های مختلفِ طراحی رقابتی برای نسل بعدی خودروهای مرسدس بنز انجام می‌دهد. فرایند طراحی، بخشی جدایی‌ناپذیر از روند تحقیق و توسعه است. طراحان فعالیت‌های خود را در همکاری نزدیک با بخش‌های مختلفِ پژوهشی، توسعه، سطوح مختلفِ تولید، هماهنگی در تغییرات ابعاد خودرو، مواد مورد استفاده در خودرو و فرآیند تولید و همچنین اطمینان از توجیه تولیدی داشتن طراحی انجام می‌دهند.

فرآیند طراحی: گام به گام

طراحی/ تفسیر: فرایند طراحی همیشه با یک ایده شروع می‌شود، از این ایده در نهایت یک نقاشی شکل می‌گیرد. ایده‌هایی که در ذهن یک طراح وجود دارند بر روی یک کاغذ طراحی و یا در صفحه کامپیوتر قابل رویت هستند. بهترین و امیدوارکننده‌ترین طرح‌ها از پیشنهادهای متنوع اولیه انتخاب می‌شوند.

بسته بندی: مقدمات ضروری برای هر طراحی، بسته‌ی پیشنهاد شده برای تمام مجموعه‌ی مشخصات هندسی خودرو است. بر مبنای این بسته‌ی طراحی شده، چگونگی طرح‌ها در بخش‌هایی از قبیل مقادیر، ابعاد و خطوط یکپارچه‌ی روی خودرو مشخص می‌شوند.

مدل مجازی: برای ارزیابی اثر سه بعدیِ واقعیِ خودرو، طرح‌های انتخاب شده با جزییات صحیح، به صورت مدل‌هایی مجازی در ابعاد 1: 4 ساخته می‌شوند. این مدل های مجازی با استفاده از صفحه نمایش‌های بزرگ تصویر می‌شوند؛ طراحان می‌توانند با مشاهده‌ی طرح‌های خود بر روی نمایشگرهای بزرگ، آنها را از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار دهند. در این حالت، خودرو را می‌توان در اندازه‌های مختلف به شکل درست تصور کرد؛ می‌توان ویژگی‌هایی مانند هندسه، رنگ و بافت را در آن با یک کلیک تغییر داد. مدل‌های ساخته شده به‌صورتِ «ماکت» و «طراحی سه‌بعدی کامپیوتری» هر یک دارای مزیت‌های ویژه‌ی خود هستند، با این‌حال دنیای مجازی تاکنون نتوانسته هیچ جایگزینی برای مدل‌های واقعی تولید کند.

مدل‌های مجازی در ابعاد 1: 4 : همه چیز را نمی‌توان در حد کمال در کامپیوتر شبیه‌سازی کرد. در مدل‌های مرسدس بنز برای شناخت روند بعدی فرایند توسعه، از همه‌ی خودروهای جدید، مدل‌های ماکت و مدل‌های سه‌بعدیِ کامپیوتری ساخته می‌شوند. تنها پس از تولید این مدل‌های مجازی است که طراحان می‌توانند به این قضاوت برسند که آیا طرح‌های آنها می‌تواند آرمان‌هایشان را در خودرو به اجرا بگذارد.

مدل 1: 1: در این نوع مدل، تمام جزئیات خودرو با مهارت، به صورت واقعی ساخته می‌شود؛ این مدل به گونه‌ای ساخته می‌شود که تمام ویژگی‌های خودروی واقعی در آن قابل رؤیت باشد. برای تولید این نمونه‌ی اولیه‌ی خودرو، ابزار اندازه‌گیری نوری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب مدل: بهترین گزینه‌ها از میان انواع مختلف، انتخاب شده و در مقیاس 1: 1 به‌صورت مدل ساخته می‌شود.

طرح های داخلی: نخستین گام در فرایند طراحی داخلی چگونگی شکل‌دهی اجزای داخلی خودرو و تزیینات آن است. تلاش طراحان در طراحی داخلی بر این است که مجموعه‌ی اجزا و تجهیزات و امکانات طراحی شده برای داخل خودرو به گونه‌ای عمل کنند که راننده احساس آرامشی شبیه به احساسی که در خانه دارد را تجربه کند.

ماکت طرح داخل خودرو: بهترین مدلی که می‌تواند به طراح در توسعه‌ی طراحی کمک کند، مدل 1:1 است که نمای واقعی داخل خودرو را همانگونه که هست، به خوبی نمایش می‌دهد. برای دستیابی به بیشترین حسِ زیبایی، تمام جزییاتِ فضا مدل‌سازی می‌شود. گزینه‌های مختلف با هم جابه‌جا شده و مدل‌سازی می‌شوند تا در نهایت بهترین تصمیم اتخاذ شود.

مفاهیمِ رنگ و تزیینات داخل/ ادوات کنترل خودرو: مواد و رنگ‌ها برای طراحی داخلی خودرو انتخاب می‌شوند. خطوط تزیینی برای خودروهای آینده می‌توانند از صدها نمونه از پارچه و چرم و رنگ شکل بگیرند. تمام عناصر کنترل و نمایش خودرو و رابط‌های مخابراتی طراحی شده به گونه‌ای با هم هماهنگ می‌شوند که یک محیط کاملا یکپارچه با ظاهری بی‌نظیر را خلق کنند.

تجربه کاربر: نوآوری‌های دیجیتال در چرخه‌ای بسیار سریع و در مدت زمانی کوتاه، توسعه و ظهور می‌یابند؛ به همین دلیل آنها نیاز به چابکی در اجرا و روش‌های جدید تفکر و اجرا دارند. توسعه‌ی تجربه کاربر بر مبنای یک فرایند تفکرِ سه مرحله‌ای شکل می‌گیرد: همراه با مهندسینِ UX، طراحان ابتدا چگونگی تعامل بین انسان و دستگاه را طراحی می‌کنند. هدف آنها این است که یک تجربه‌ی ساده‌ی بصریِ قابل فهم و در عین حال حسی برای کاربر ایجاد کنند. در مرحله‌ای از طراحی به‌صورتی جداگانه، طراحان در طراحی خود، فرم‌های بنیادینِ زیبایی‌شناسی را همراه با حالت‌هایی از عدم تطابقِ سبک‌شناسانه خلق می‌کنند. در این فرایند، اجسام متحرک و عناصر سه بعدی در فضا یک تجربه‌ی بصری و عاطفی را برای کاربر ایجاد می‌کنند. سپس این ترکیبِ کارکردِ عناصر و طراحی بصری، برای اجرا برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی می‌شود. در تمام مراحل، در یک فرایندِ تکرارشونده مفاهیمِ طراحی با استفاده از آزماش‌های متعدد و اخذ نظر کاربردان، گسترش می‌یابند و مورد تجدید نظر قرار می‌گیرند. برای این منظور طراحان و مهندسان از مدل‌های استاتیک که به آنها  «سیت باکسس» می‌گویند، استفاده می‌کنند؛ در این راستا از نمونه‌ی پویای اولیه که برای تولید ساخته شده بود نیز استفاده می‌شود. این نمونه‌ها برای این ساخته می‌شوند که معلوم شود خودرو در حین حرکت در شرایط متداول و واقعی و با وضعیت‌های نور، زمینه‌های صوتی و همچنین شرایط مختلفِ ترافیکی چگونه عمل می‌کند.

مدل‌های تجهیزات: همه مواد و رنگ‌ها در یک مدل بسته‌ی داخلیِ 1:1 در یک هندسه‌ی تولید استاندارد ارایه می‌شوند و امکان ارزیابی همه جانبه‌ی طراحی داخل خودرو را با توجه به هندسه و سطوح موجود در آن فراهم می‌کنند.

مدل نهایی: برای دستیابی به یک مدل نهاییِ زیبا و فریبنده، شکل‌های داخلی و بیرونی خودرو و ویژگی‌های مربوط به آنها با دست طراحی می‌شوند. تمام ویژگی‌های شخصیتیِ خودروی جدید آشکار می‌شود؛ شکل بیرونیِ مرسدس بنزهای آینده برای همه گروه‌های مخاطبِ آن قابل لمس خواهد شد.

داده‌های تولید مجموعه‌ها: در آخرین مرحله فرایند طراحی، مدل نهاییِ طراحی شده که توسط هیئت مدیره مورد تایید قرار گرفته، به‌صورت 3D ساخته می‌شود؛ به این مدل در اصطلاح «داده‌های کلاس A» می‌گویند. پس از آن، تمامی ابزار مورد نیاز برای تولید خودروی مورد نظر می‌تواند با ارجاع به این داده‌ها تولید شود. در پیاده‌سازیِ عملیِ مدل‌های طراحی، به اتصالات دقیق، هماهنگی خطوط و سطوح ظاهری خودرو و خطوط قرینه اهمیت زیادی داده می‌شود.

مدل کنترل داده: برای ارزیابی «داده‌های کلاس A» در یک شرایط واقعی، آنها بر اساس یک مدل کنترل داده‌ها مورد ارزیابی و کنترل قرار می‌گیرند. پس از آن بر اساس اصول زیبایی‌شناختی و فنی و برای حصول بهترین نتیجه‌ی ممکن، داده‌ها مورد تجدید نظر قرار می‌گیرند. «مدل تولیدی» در واقع نخستین خودروی تولیدی از نوع خود است و به عنوان مبنایی برای تولید سایر خودروهای گروه خود قرار خواهد گرفت.

این نوشته را به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *